Jeżeli myślałeś, że pobranie próbek do badania ojcostwa wymaga od Ciebie poświęcenia dużo czasu oraz konieczności pobierania krwi to musisz wiedzieć, że to jest tylko mit. Ustalenie ojcostwa na podstawie badań DNA jest dziecinnie proste i załatwisz to bez wychodzenia z domu.

Łatwość badania DNA w kierunku ustalenia ojcostwa to przede wszystkim możliwość pobrania materiału genetycznego samodzielnie. Standardowym materiałem wykorzystywanym do analizy jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Najważniejszą rzeczą, jaką musisz zrobić to zamówić odpowiedni zestaw do pobrania materiału. Możesz to zrobić kontaktując się z laboratorium genetycznym telefonicznie, e-mailowo lub wypełniając elektroniczny formularz na stronie. Wewnątrz zestawu znajdują się specjalne wymazówki oraz plik dokumentów, który należy wypełnić przy zleceniu badania.

Wymazówkę taką wkładasz do buzi i pocierając o policzek kilkakrotnie zbierasz komórki budujące nasz policzek od środka. Pamiętaj, że jedna wymazówka przeznaczona jest dla jednej osoby. Po pobraniu materiału wymazówki należy włożyć do koperty, odczekać aż wyschną (ok. 2h) i w miarę możliwości jak najprędzej odesłać na adres laboratorium.

Wymaz najlepiej poddaje się analizie genetycznej. Ustalenie ojcostwa przy wykorzystaniu tego typu materiału jest o wiele prostsze i co najważniejsze na wynik czeka się krócej niż w przypadku użycia innych materiałów.