Wandale niszczą historyczne wagony kolejowe używane w „Opactwie Downton”

Wandale w północnej Anglii zniszczyli zabytkowe wagony z drewna tekowego, które pojawiły się w wielu filmach i programach telewizyjnych, w tym w serii „Downton Abbey”.
Pracownicy z North Yorkshire Moors Railway odkryli wandalizm w niedzielę rano na dworcu kolejowym Pickering. Wandale rozbiły okna w siedmiu na osiem wagonów, splądrowali kuchnię wagonu, można było zauważyć również porozrzucane krzesła i stoły. „Wszyscy byliśmy zdruzgotani odkryciem, że wagony zostały uszkodzone przez noc” – powiedział Chris Price, dyrektor generalny NYMR w oświadczeniu.
Wagony pochodziły z 1930 do 1950 roku i były prezentowane w „Opactwie Downton” oraz w filmie „Testament Młodzieży” z okresu wojny światowej, w 2014 roku. Ostatnio były wykorzystywane do „60s Fest” NYMR. „Wśród społeczności jest zrozumiałość poczucia gniewu i oburzenia, a policja jest zdeterminowana, aby znaleźć odpowiedzialnych i doprowadzić ich do odpowiedzialności”. Policja w North Yorkshire bada wandalizm i prosi o świadków. W trakcie śledztwa nadal występuje niepewność, kiedy zabytkowe wagony mogłyby działać ponownie. „Dopóki pociąg nie zostanie w pełni zbadany, nie będziemy w stanie w pełni zidentyfikować zniszczonych szkód. Wątpię, czy pociąg ten zostanie ponownie uruchomiony w sezonie 2017” – powiedział Price. „Downton Abbey” puszczany był przez sześć sezonów w brytyjskiej i amerykańskiej telewizji i opisywał życie na początku XX wieku życie fikcyjnej rodziny Crawley w Yorkshire. Serie od czasu do czasu pokazały postacie na pokładzie pociągów do i od bogatej krainy Crawley.